adlan01

سه شنبه 27 مهر 1395


گرمابه گردی در تاریخی ترین مناطق های کشور

  
همدان به عنوان کانون تاریخ ایران، حمام های تاریخی کمی دارد. قدمت اکثر این گرمابه ها به زمان قاجار برمی گردد

حمام گردی در هر شهر، بخشی از آداب و سنن آن شهر را به شما نشان می دهد. شکل معماری گرمابه ها، علاوه بر آنکه دانش فنی معماران هر زمان ازتاریخ را معلوم می کند، خصوصیات های فرهنگی و اصل ها بهداشتی حاکم بر آن تاریخ را هم بیان می کند. به همین خاطر است که دیدن حمام های یک شهر تاریخی مثل همدان می تواند گشت و گذاری در فرهنگ این شهر لقب بگیرد.
 
حمام گلستان
حمام گلستان که به حمام قدیمی بازار و حمام خان نیز معروف است، در محله درب کاروانسرای اسدآباد قرار دارد و تاریخ ساخت آن به دوره صفویه می‌رسد. درِ ورودی حمام به محوطه‌ای 6ضلعی باز می‌شود که اضلاع آن مساوی به نظر می‌رسد. طاق این محوطه گنبدی است و سربینه 8ضلعی آن در قسمت جلویی راهروی ورودی قرار دارد. در 6 ضلع سربینه، 6 صفه برای کندن لباس‌ها ساخته شده است. سقف این صفه‌ها به صورت جناغی است.


حمام های تاریخی ایران,حمام های تاریخی,مکانهای تاریخی ایران

  گرمخانه حمام از سه قسمت شامل بخش مرکزی، بخش سمت راست (خزینه آب سرد) و بخش سمت چپ (خزینه آب گرم) تشکیل شده و دارای سقفی با طاق جناغی است. در حال حاضر محل ورود به خزینه آب گرم به وسیله پنجره‌ای فلزی مسدود شده و به جای خزینه آب سرد، 6 دوش انفرادی ایجاد شده است.

مصالح به کار رفته در ساخت این حمام عبارتند از آجر، ملاط گچ و سنگ تراشیده مرمر. کف سربینه و راهروها سنگ لاشه و کف حمام از بهترین نوع سنگ مرمر پوشیده شده است.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 19 مهر 1395

   غار علی صدرکه در ناحیه همدان:از عجایب جهان است

   
  در ده علیصدر از مناطق شهرستان كبودراهنگ و75 كیلومتری شمال غربی منطقه همدان یكی از عجایب دنیا و نمونه نادری از غارهای آبی قابل قایقرانی به نام غار علیصدرواقع شده است كه به طول جغرافیایی 48درجه و 18دقیقه و عرض درجه و18دقیقه دارای ارتفاع 1900متر از سطح دریاست.امكان دسترسی به غار علیصدر ازسه مسیر فراهم است:

   

   

  غار علی صدر

   

  1-همدان لالجین به بیجار كه جدید الاحداث و مناسب تر است.

   

  2-از تقاطع سه راهی پایگاه هوایی نوژه ( در جاده همدان به رزن)

   

  3-از طریق همدان به صالح آباد.

   

  غار علیصدر در ارتفاعات ساری قیه ( صخره زرد)‌به وجود آ مده است.در این كوه دو غار دیگر به نامهای سوباشی و سرآب وجود دارد كه ترتیب 11و 7 كیلومتربا غارعلیصدر فاصله دارند به لحاظ گسترش زیاد لایه های سنگ  آ هك متبلور در منطقه امكان ارتباط بین غارهای مذكور با غار علیصدر وجود دارد.

   

   

  تاریخ پیدایش :

   

  زمین شناسان قدمت سنگ های این كوه را به دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیك ( 190 تا 136 میلیون سال قبل ) نسبت می دهند و شواهد به دست آمده از درون غار حاكی از آن است كه این غار پناهگاه انسان های اولیه بوده است .

  مردم روستای علیصدر و روستاهای اطراف از قدیم الایام به وجود آن پی برده بودند واز آب آن بهره برداری می كرده اند ولی هیچگاه كاربری گردشگری آن مطرح نبوده است تا اینكه در پنجم مهرماه 1342 گروهی 14 نفره از اعضاءهیئت كوهنوردی همدان غار علیصدر را مورد بازدید وكاوش قرار دادند.

  این عده توانستند با وسائل ابتدایی مانند چراغ دستی و تیوب لاستیك مقداری در درون غار پیشروی كنند بازدید این گروه در روزنامه های محلی منعكس شد ودر سال 1346 با پخش خبر كشف یك غار شگفت انگیز و بی انتها در سطح رسانه های ملی سیل محققان كوهنوردان و علا قمندان اثر طبیعی به سوی آن سرازیز شد .

  در سال 1352 كوهنوردان همدانی دهانه ورودی غار  را به قطر 50 سانتیمتر تعریض نمودند واز سال 1354 استفاده عمومی از غار علیصدر آغاز شد در آن زمان اهالی روستا مسافران را با چراغ دستی قایق و پارو به دیدن قسمتهای ابتدایی غار می بردند .

   

   

  غار علی صدر

   

  چگونگی ایجاد:

   

  - در نتیجه تركیب آب حاصل ازبارش قطرات باران با گاز دی اكسید كربن موجود در هوا تشكیل اسید كربنیك ضعیف ونفوذ آن در زمینهای آ هكی و انجام واكنش شیمیایی تركیبی نا پایدار به نام بی كربنات كلسیم به وجود آورده است چون این ماده در آب محلول است در درون لایه های آهكی ضخیم فضاهای خالی ریزی ایجاد كرده واین فضاهای خالی میلیون ها سال گسترش پیدا كرده و به مورور به هم پیوسته اند وبه عبارتی میلیونهاسال قلم صانع جهان خلقت به حكاكی ونقش آ فرینی این شاهكار شگفت انگیز مشغول بوده است تا این غار بسیار وسیع در دل زمین ایجاد شده است .

   

   

   

  زیبایی های غار علیصدر :

   

  - غار علیصدر از بسیاری جهاد علی الخصوص به علت وجود گذرگاههای ممتد آبی و دریاچه های وسیع و قابل قایقرانی كه در سرتا سر غار گسترده شده اند یك از زیبا ترین جلوهای طبیعی ایران وجهان و پدیده ای  منحصر به فرد در نوع خود میباشد كه فقط در معدودی از غارهای جهان مثل غار مولیس در فرانسه و غارهای شوالیه وبوكان در استرالیا چنین زیبائیهای خیره كنندهای وجود دارد آب دریاچه غار بدون رنگ و بو میباشد و مزه آن معمولی است وهیچگونه حیات جانوری در آن وجود ندارد درجه حرارت آن در طول سال ثابت ودر حدود 12 درجه سانتی گراد و به قدری زلال است كه تا عمق 10 متری با نور معمولی و چشم غیر مسلح بخوبی قابل رویت است نتایج آزمایشهای فیزیكو شیمیائی بر رور آن نشان می دهد كه در نقاط مختلف غار ثركیبات شیمیائی آن نزدیك به هم بوده وجزء آبهای بی كربناته كلسیك سبك با  ph اسیدیته نزدیك به خنثی میباشد وبدلیل وجود املاح آهكی فراوان در آب غیر قابل خوردن است از آنجا كه مازاد آب غار توسط رشته های مختلفی ( مثل چشمه شور ) به خارج غار هدایت می شود لذا ? سطح آب در طی فصول و سالهای مختلف به استثنا ء مواقع كم آ بی یك نواخت است ولی در مواقع كم آبی دارای نواساناتی بوده كه آثار آن برروی دیواره غار به خوبی مشهود است.

   

   

  غار علی صدر

   

  آب غار در قسمتهای مختلف آن از صفر تا 14 متر در نوسان است آب دریاچه غار از چشمه های زیر زمینی ریزش مداوم آب از دیوار وسقف غار تامین میشود كه منشا آنها به طور كلی از محل ریزشهای جوی است سقف غار كه در بعضی قسمتها تا حدود 10متر از سطح آب ارتفاع دارد پوشیده از كربنات كلسیم خالص ودر بعضی قسمتها مخلوط با عناصر دیگر است كه برسر راه جریان آب از خارج به داخل غار به وجود آمده اند این روسوبات به صورمختلف استالا كتیت هایی ( چكنده ) را تشكیل داده اند ودر كف غار ودر جاهایی كه آب وجود ندارد استالاكمیت هایی ( چكیده) با اشكال متنوع و جذاب به فور دیده میشود منظره داخل غار بسیا ربدیع و هوای آن یسبار پاك و لطیف بوده و عاری از هر گونه گرد وغبار والودگی میكروبی است ودر تابستان خنك ودر زمستان گرم و مطبوع است همچنین هوای داخل غار سبك بوده وحالت سكون مطلق دارد به طوری كه چنانچه شمعی در آنجا روشن كنند هیچ  گونه حركتی در شعله شمع دیده نمی شود.در برخی از معابر غار 10 الی11 كیلومتر پیشروی شده است ولی هنوز تمام كانلها و شبكه های ارتباطی غار كشف نشده اند در حال حاضر پس از طی مسیر قابل قایقرانی غار نوردی پیاده در قسمت خشكی غار آغاز می شود و گردشگران پس از طی مسافتی نسبتا طولانی مجددا با قایق ادامه مسیر می دهند تا كنون 14 كیلومتراز معابر غار كشف شده ولی تنها 4 كیلومتر از معابر كه با پرژكتور نور پردازی شده اند مورد بازدید قرار می گیرند در مجموع بازدید از محوطه وسیع قندیل بزرگ جزایر سوم و چهارم قایقرانی غار نوردی و گذر از پیچ و خم گذرگاههای آبی و دالانهایی با سقف بلورین به بیننده می با وراند كه در این اثر حقیقتا یكی از شاهكار های جهان آفرینش است و هیچ وصفی توان توصیف این همه شكوه و زیبایی را ندارد.

   

  تاسیسات رفاهی و تفریحی جنبی - در مجموعه سیاحتی غار علیصدر برای بازدید كنندگان تسهیلاتی شامل :

   

  1)یك باب مهمانسرا

  2)ده دستگاه ویلای چوبی یك و دو خوابه

  3) شانزده  دستگاه سوئیت اقامتی

  4)پنجاه دستگاه چادر صحرائی

  رستوران ،بازارچه خرید مواد خوراكی و صنایع دستی نمازخانه ،سرویس بهداشتی توقفگاه اتومبیل وسایل بازی كودكان فضای سبز و امكان كوهنوردی فراهم است .

 • نظرات() 
 • سه شنبه 13 مهر 1395


  مسافرت به جزیره کیش یکی ازجذاب ترین انتخاب ها برای سفر می باشدو می تواند خاطره های همیشگی را برای شما به همراه داشته باشد. تورهای کیش به معنای کامل تور نیستند و فقط رزرو بلیط هواپیما و هتل را برای شما انجام می دهند.

  اسکله تفریحی کیش بهترین مکان دیدنی کیش
  اسکله تفریحی جز بهترین جاهای دیدنی کیش است .

  این اسکله در ساحل جزیره قرار گرفته است که دارای عرشه ای چوبی و زیبا است و شما را به سمت آبهای نیلگون خلیج فارس هدایت می کند. این مکان یکی از بهترین مناطق مناسب برای پیاده روی و گردش در جزیره کیش می باشد.

  این اسکله تفریحی توسط متخصصان ایرانی ساخته شده است و طول آن به 437 متر می رسد.

   تور هوایی کیش,هتل های کیش,تور کیش

  عکس اسکله تفریحی کیش

   ساحل مرجان کیش
  یکی دیگر از مکان گردشگری کیش ساحل مرجان است.

   اغلب مسافران و گردشگران جزیره کیش وقت بسیاری از خود را در کنار ساحل مرجان جزیره کیش می گذرانند و از منظره های زیبای کیش و ساحل مرجانی لذت می برند.

   آلاچیق ها و محوطه سازی جذاب این پارک ساحلی فرصت خوبی را برای بازدید کنندگان بوجود آورده و در طول اقامت خود در جزیره کیش از این منطقه که دارای ساحلی بسیار زلال و شفاف می باشد دیدن می کنند.

  تماشای طلوع آفتاب از این پارک ساحلی خاطره‌ای فراموش نشدنی برای شما رقم خواهد زد. در ساحل مرجان آلاچیق ها به صورت پراکنده وجود دارد و شما می توانید از آنها استفاده کنید. 

   

   

 • نظرات() 
 • سیزده بدر

  دوشنبه 5 مهر 1395

  سیزده بدر

 • نظرات() 
 • ساعت

  پنجشنبه 1 مهر 1395

  لیوان

 • نظرات() 
 • معرفی وبلاگ

  این وبلاگ در شاخه های مهاجرت , دکوراسیون و عروس فعالیت میکند.این وبلاگ در زمینه مهاجرت مقالات تخصصی در مورد مهاجرت به استرالیا , گرفتن اقامت استرالیا ,پیدا کردن شغل در این کشور و ...ارائه میدهد.این وبلاگ در زمینه دکوراسیون مقالات تخصصی در مورد دکوراسیون خانه,یا دکور اداری و یا نمای ساختمان و...ارائه میدهد.منتو در زمینه عروس مقالات به روز در مورد  تشریفات مجالس ,و یا تشریفات عروسی جهت برگزاری مراسم عروسی ارائه میدهد.


  آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  اَبر برچسبها


  ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو