عنوان : کلیاتی در مورد آموزش شبکه و امنیت شبکه و بازار کار این دو شغل در ایران

معرفی مدرک مهندسی شبکه ماکروسافت (MCSE)

مقدمه :

همان طور که شاید کم و بیش اطلاع داشته باشد با توجه به پیشرفت و گسترش علوم کامپیوتر و گسترش مفاهیم IT رفته رفته شرایط کاری نیز تغییر کرده است، ساختارهای سنتی و محدود گذشته جای خود را به مشاغلی همراه با ساختارهای پیشرفته و گسترده داده اند، تعداد شرکت ها و سازمان ها به صورت روزانه در حال افزایش می باشد و شعب و دفاتر مختلف مرتبط به یکدیگر امروزه تبدیل به امری بدیهی در حوزه تجارت مبدل گشته است، در همین راستا و با توجه به تغییر الگوهای تجارت به وجود آمدن نیازهای جدید نیز خیلی دور از ذهن نمی باشد.در اینجا مبحث مورد نظر ما مختص به ایجاد نیاز به وجود کارشناسان و متخصصین در حوزه های تخصصی IT می باشد، یکی از به روز ترین و در عین حال گشترده ترین حوزه ها مختص به شبکه های کامپیوتری (Network) می باشد، بحثی که امروزه مبنا و اساس کار تجارت های مختلف می باشد و لحظه ایی اختلال در عملکرد آن مساوی با ضرر های هنگفتی محسوب می گردد.

 Microsoft Certified System Engineer MCSE - Microsoft Certified System Administrator MCSA


مطالبی که در این مقاله آمده در مجموع در ارتباط با دوره های آموزشی بین الملی با مدارک معتبر و جهانی در ایران و توضیحاتی برای آشنایی اولیه با این دوره ها و موضوعات که در این دوره فراگیر یاد خواهد گرفت است.از جمله این دوره ها می توان به آموزش mcitp و یا آموزش امنیت شبکه اشاره کرد که از جمله دوره های شرکت های بزرگی همچون سیسکو و مایکروسافت می باشد.هر کدام از این دوره ها شرایط خاصی جهت پذیرفته شدن و طی کردن دوره را دارند و البته شریط کاری برای این دوره ها در بازار کار بین المللی بسیار خوب است.

معرفی MCITP :

مدرک MCITP گواهینامه تخصصی مهندسی شبکه های مایکروسافت مبتنی بر ویندوز Windows Server 2008 است.با جایگزینی Win Server 2008 به جای Win Server 2003 و جایگزینی Win Vista و Windows7 به جای Win XP مدارک نسل جدید مایکروسافت MCITP نیز جایگزین MCSE شد.MCITP On Win 2008 ویژه متخصصین تكنولوژی اطلاعات(IT) است كه بطور ایده آل در محیط‫های شبكه‫های پیچیده كامپیوتری، با اندازه متوسط تا بزرگ مشغول به كار می‫باشند. افراد داوطلب دریافت این گواهینامه باید در مجموع پنج امتحان را با موفقیت پشت سر بگذارند. لذا شركت مهندسی سایبرتك در این راستا یك دوره آموزشی جامع شامل پنج امتحان مایكروسافت را برگزار می‫ نماید.

MCITP: Enterprise Administrator

معرفی MCITP :مدرک MCITP ، گواهینامه تخصصی مهندسی شبکه های مایکروسافت ، مبتنی بر سیستم عامل Windows Server 2008 است.با جایگزینی Win Server 2008 به جای Win Server 2003 و جایگزینی Win Vista و Windows7 به جای Win XP مدارک نسل جدید مایکروسافت MCITP نیز جایگزین MCSE شد. MCITP On Win 2008 ویژه متخصصین تكنولوژی اطلاعات ( IT ) است كه بطور ایده آل در محیط ‫ های شبكه ‫ های پیچیده كامپیوتری، با اندازه متوسط تا بزرگ مشغول به كار می ‫ باشند. افراد داوطلب دریافت این گواهینامه باید در مجموع پنج امتحان را با موفقیت پشت سر بگذارند. لذا آموزشگاه کندو در این راستا یك دوره آموزشی جامع شامل پنج امتحان مایكروسافت را برگزار می ‫ نماید.

MCITP دوره آموزشی و گواهینامه مایکروسافت در مبحث شبکه های کامپیوتری بر مبنای سیستم عامل های سرور و کلاینت مایکروسافت است. در سالهای اخیر MCITP جایگزین MCSE شده است.

در سالهای پیش MCSE محبوب ترین مدرک علمی مورد توجه علاقه مندان IT بوده است. این مدرک نشان دهنده تخصص دارنده این گواهینامه در زمینه طراحی و راه اندازی شبکه های کامپیوتری بود اما پس از ارائه نسخه جدید سیستم عامل سرور مایکروسافت یعنی Windows Server 2008 و همچنین سیستم عامل کلاینت مایکروسافت Windows 7 ، مدرک MCITP به جای MCSE از طرف مایکروسافت ارائه شد.

به دلیل امکانات نوین و امنیت بالای ویندوز سرور 2008 اکثر سازمان ها ، ارگان ها و شرکت های ایرانی نیز یا به سوی Win Server 2008 رفتند .

در سال ۲۰۱۲ مایکروسافت مجددا دست به تغییرات گسترده ای در سرفصل های دوره های آموزشی خود زد و مجددا نام مدرک MCSE را جایگزین MCITP نمود که مباحث Cloud به سرفصل های قبلی اضافه شده است . نام مدارک حرفه ای مایکروسافت در زمینه شبکه در حال حاضر MCSE 2012 است.

معرفی MCITP

مدرک Microsoft Certified It Professionalیا به اختصار MCITP یکی از مهمترین مدارک شرکتMicrosoft می‏باشد. افرادی كه به تحلیل نیازهای یك طرح تجاری، طراحی و پیاده كردن یك زیرساخت مبتنی بر محصولات و سیستم عامل‌های مایكروسافت می‌پردازد و بر این اساس ، راه حل‌هایی را به كارفرمایان ارائه می‌دهند ، مدرك MCITP را به عنوان تایید توانایی‌هایشان اخذ می‌كنند. در واقع نشان دهنده این است که شخص دریافت کننده این مدرک توانائی راه‏اندازی، مدیریت و عیب‏یابی سیستمهای شبکه کامپیوتری بر اساس سیستم عامل شبکه Microsoft را دارا می‏باشد. شرکت Microsoft با ارائه سیستم عاملWindows 2008قابلیتهای فراوانی را در اختیار کاربران شبکه قرار داده است و به همین دلیل هر روز بر تعداد شبکه‏های مبتنی برWindows 2008افزوده می‏گردد و بازار کار بسیار مناسبی برای دارندگان این مدرک بوجود آمده است.

CCNA و آموزش دوره CCNA

آموزش CCNA بیانگر توانایی شخص در نصب ،پیکر بندی ،پیاده سازی و عیب یابی شبکه هایی در مقیاس متوسط در زمینه Routing،Switching و شبکه های با ارتباطات راه دور که از سرویس های مخابراتی استفاده می کنند می باشد.

فراگیران پس از پایان آموزش CCNA توانایی مدیریت شبکه ها در مقیاس متوسط را خواهند داشت . این افراد می توانند سویچ های سیسکو را در این شبکه ها نصب و راه اندازی نموده و تنظیمات اولیه آنها را انجام دهند. همچنین پروتکل های Routing مختلف جهت برقراری ارتباط ساختمانهای مختلف یک شرکت با همدیگر همچون OSPF , EIGRP , RIP را می توانند config نمایند. همچنین این افراد با config کردن NATیاPAT درRouterهای سیسکو ، امکان اتصال کاربران یک شرکت به اینترنت رافراهم سازند. پیاده سازی IPV6 Static Routing و RIPNG از توانایی های دیگر مربوط به این فراگیران می باشد. از قابلیت های تخصصی آموزش CCNA می توان به توانایی آنها در پیاده سازی پروتکل های مختلف WAN همچون PPP , HDLC و مهمتر از همه FrameRelay اشاره کرد.

CCNP و دوره آموزش CCNP

تجهیزات مورد نیاز برای دوره آموزش CCNP
Router : روترهای سری 2800 به بالا مورد استفاده قرار می گیرد و روتری با توانایی راه اندازی Frame Relay از جمله 2522
Switch : علاوه بر سوئیچ های لایه دوم از سوئیچ های لایه سوم از جمله 3550 و 3560 نیز استفاده می گردد.
Cable: کابلهای اترنت و سریال مورد استفاده قرار می گیرد و در مواردی کابلهای فیبر نوری توصیه می گردد.
Module :ماژولهای WIC و NM در روترها توصیه می گردد.شرکت سیسکو سیستمز دارای گواهینامه های بین المللی معتبر در زمینه مهندسی شبکه می باشد. در دوره های سیسکو شما یاد میگیرید که چگونه روتر ها و سوییچ ها را پیکربندی کنید و همچنین چگونه آنها را عیب یابی کنید.هم اکنون بازار کار بسیار خوبی برای متخصصینی که به مباحث سیسکو آشنایی یا تسلط دارند در ایران و سراسر جهان وجود دارد. بر طبق آمارهای جهانی در سالهای اخیر رشته های سیسکو و مایکروسافت و کلا شبکه رتبه نخست را در مشاغل پر درآمد داشته اند.در ایران نیز به دلیل محدود بودن متخصصین سیسکو ، این رشته و مهارت ، مورد علاقه اکثر دانشجویان قرار گرفته است. تقریبا اکثر کسانی که این دوره ها را حداقل تا پایان CCNP گذرانده اند جذب مشاغل و شرکتهای بزرگ و رو به رشد می شوند.در حقیقت دروازه ورودی به سیسکو CCNA نام دارد، پس از گذراندن این دوره می توانید دوره های حرفه ای تر سیسکو به نام CCNP پا بگذراید که شامل سه دوره به نام های Route ، Switch ، T-shoot است. حرفه ای ترین و بالاترین سطح مدارک سیسکو CCIE نام دارد که در ایران کمتر از ۱۰۰ نفر به این مدرک دست یافته اند.

امنیت شبکه  و کاربرد این دوره

وقتی بحث امنیت شبکه پیش می اید ، مباحث زیادی قابل طرح و ارائه هستند ، موضوعاتی که هر کدام به تنهایی می توانند جالب ، پرمحتوا و قابل درک باشند ، اما وقتی صحبت کار عملی به میان می اید ، مسئله به نحوی پیچیده می شود . ترکیب علم و عمل ، احتیاج به تجربه دارد و نهایت هدف یک علم هم ، به کار امدن آن هست .
وقتی دوره تئوری امنیت شبکه را با موفقیت پشت سر گذاشتید و وارد محیط کار شدید ، ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که " خب ، حالا از کجا شروع کنم ؟ اول کجا را ایمن کنم ؟ چه استراتژی را پیش بگیرم و کجا کار را تمام کنم ؟ " انبوهی از این قبیل سوالات فکر شما را مشغول می کند و کم کم حس می کنید که تجربه کافی ندارید و این البته حسی طبیعی هست . پس اگر این حس رو دارید و می خواهید یک استراتژی علمی - کاربردی داشته باشید.

دوره جامع امنیت شبکه

در دوره اول امنیت شبکه دانشجویان، مفاهیم و تکنیک‌های اولیه نفوذ و امنیت را فرا می‌گیرند. در دوره دوم امنیت شبکه، دانشجویان بصورت تخصصی با مباحث تست نفوذ آشنا می‌شوند و می‌تواند در این پروژه‌ها درگیر شوند. و در دوره سوم امنیت شبکه، دانشجویان مباحث مدیریتی و کل امنیت اطلاعات را فرا می‌گیرند تا دیدگاه جامعی نسبت به مقوله امنیت، بدست آورند.تخریب اطلاعات
برخی از مهاجمهان به آسانی با افرادی همکاری می کنند که دوست دارند همه چیز را از بین ببرند. در چنین حالتی، تأثیر روی توان محاسباتی شما و در نتیجه شرکت شما ، میتواند چیزی کمتر از یک حریق یا بلایای دیگری باشد که باعث می شود تجهیزات محاسباتی شما بطور کامل تخریب شوند.

اجرای فرامین غیر قانونی
مشخص است که یک فرد ناشناس و غیر مطمئن نبایستی بتواند فرامین را روی ماشینهای سرور شما اجرا کند. دو طبقه بندی عمده امنیتی برای این مشکل وجود دارد: دسترسی کاربر معمولی و دسترسی مدیریت .یک کاربر معمولی می تواند تعدادی از موارد سیستم را اجرا نماید ( همانند خواندن فایلها ، ارسال ایمیل به سایر افراد و غیره) که افراد مهاجم قادر به اجرای آنها نیستند.

انواع فایروالها
سه نوع عمده فایروال وجود دارد که که در زیر نام می بریم : مسیر کاربردی - فیلتر کردن بسته - سیستمهای ترکیبی (Hybrid systems)