عنوان : آموزش سیسکو و معرفی دوره های حرفه ای RHCVA,RHCSS,RHCE همراه با اخذ مدرک بین المللی

آشنایی با لینوکس معرفی دوره های آموزش RHCVA,RHCSS,RHCE

با آوردن کلمه لینوکس معمولا محیطی خشک و دشوار در نظر افراد تداعی می گردد اما واقعیت امر، چیز دیگری است. لینوکس هم مانند هر محصول دیگری دارای تاریخچه و سیر تکاملی خود است.
در ابتدا حتی دارای واسط گرافیکی مناسبی نبود، ولی امروزه با گسترش محیط های گرافیکی مناسب مانند GNOME و KDE کار با لینوکس بسیار راحت تر و جذابتر از گذشته گشته است.
لینوکس سیستم عاملی شبیه یونیکس “ unix ” است و اولین نسخه ی آن در سال ۱۹۹۱ انتشار یافت. (سیستم عامل یونیکس در سال ۱۹۶۰تا ۱۹۷۰ به وسیله ی گروهی از کارمندان آزمایشگاه های بل طوری طراحی شد تا قابل انتقال به هر سیستمی و چندکاربره باشد ). سپس نرم افزارهایی که پروژه ی "گنو" تهیه و تولید کرده بود،در کنار این هسته قرار گرفت و سیستم عامل گنو/لینوکس را تشکیل داد.
از نظر فنی، گنو/لینوکس را می توان نمونه ی متن باز و آزاد سیستم عامل های خانواده یونیکس نامید که البته خواص خوب آنرا نیز به ارث برده است. درضمن هیچ شرکت، دولت یا گروهی صاحب گنو/لینوکس نیست
ساختارلینوکس
بطور خلاصه می توان نقطه ی قوت گنو/لینوکس را در امنیت بسیار بالای آن دانست به دلیل وجود صفاتی چون:
1. دیواره ی آتش در هسته ی سیستم عامل وجود لایه های امنیتی مختلف در آن
2. تعداد کم ویروس های رایانه ای شناخته شده برای آن
3. پایداری بسیار بالا به دلیل طراحی درست هسته )اشکال در یک نرم افزار موجب ناپایداری کل سیستم نمی شود(
4. سرعت بالای سیستم عامل به دلیل در دسترس بودن کد متن برنامه
5. امکان کامپایل برنامه برای یک سخت افزار خاص
6. قیمت بسیار پایین آن و...
لینوکس از سال ها قبل از آنکه ویندوز به وجود آید، در آن زمان که داس یک سیستم عامل تک وظیفه ای بود، توانایی اجرای چند وظیفه به صورت همزمان را داشت )چند وظیفه ای(، همچنین سیستمی چند کاربری است، و این مفهوم را به حد اعلای خود رسانده، زیرا چند کاربر می توانند از یک سیستم به طور همزمان و بدون دخالت در وظایف یکدیگر استفاده کنند.
نسخه ی فعلی هسته ی لینوکس توانایی بهره وری از ده ها پردازنده را به صورت همزمان دارد و در بسیاری از ابررایانه های جهان مورد استفاده قرار میگیرد.
توزیعهای مختلف لینوکس
سیستم عامل گنو/ لینوکس از بخش های بسیار زیادی تشکیل شده که هر بخش آن توسط عده ای خاص در گوشه ای از جهان توسعه می یابد.این نکته نقطه قوت آن به شمار می رود. افراد و شرکت هایی اقدام به جمع آوری این قطعات مجزا و قرار دادن آنها کنار هم رده اند و علاوه بر آن برای این مجموعه، برنامه های نصب و مدیریت نوشته اند تا کار را برای کاربران آسان کنند. به این مجموعه ها که توسط افراد و شرکت ها گردآوری شده است، توزیع گنو/لینوکس می گویند.
تعداد دقیق توزیع های گنو/لینوکس مشخص نیست، اما آنچه که مسلم است آن است که بیش از ۳۰۰ پخش ثبت شده ی گنو / لینوکس وجود دارد. اکثرا افراد ترجیح میدهند که از پخش های از پیش ساخته شده استفاده کنند. هر یک از این توزیع ها دارای ویژگی های خاص و یا برای اهداف خاص هستند. مثلا مخصوص سرویس دهنده ها،ایستگاه های کاری، کامپیوترهای قدیمی،مدیریت شبکه، چند رسانه ای، بازی و ....
برخی از توزیع ها از ایجاد تغییرات و بهینه سازی هایی در توزیع های دیگر ایجاد شده اند که آنها را توزیع های مبتنی بر یک توزیع می نامند. مثلا توزیع ubuntu یک توزیع مبتنی بر دبیان است
برخی اوقات یک توزیع دارای ویژگیهای خاصی است. مثلا گنو/ لینوکس اورالوکس دارای امکانات مخصوص نابینایان مانند شناسایی صفحه نمایش های بریل و یا مرور صوتی وب و پست الکترونیک می باشد. حال به بررسی کوتاه چند توزیع معروف می پردازم.
Ubuntu
اوبونتو بر اساس دبیان توسعه داده شده است و کار کردن با لینوکس را برای کاربران مبتدی و تازه کار آسان تر میکند. ویژگی هایی چون پشتیبانی قوی، آپدی تهای فراوان، نصب آسان، پکیج های نرم افزاری بسیار، مستندات کامل و رابط کاربری مناسب، اوبونتو را به کاربر پسندترین توزیع گنو/لینوکس برای کاربردهای دسکتاپ و شخصی تبدیل نموده است
اوبونتو برای استفاده های عمومی بوجود آمده است و توسعه آن به سرعت پیش می رود و هر نسخه از نسخه قبلی، کارآمدتر و قدرتمند تر می شود. درکل اوبونتو در دنیای سیستم عامل های دسکتاپ آیند هی خوبی در پیش خواهد داشت
Suse
از زمانی که توزیع Suse بوجود آمد، سازندگان آن روی کاربران کامپیوترهای شخصی زوم کرده بودند. پس از اینکه در سال 2003شرکت Novell شرکت تولید کننده Suse را خریداری کرد و دریافت آن را از اینترنت برای عموم میسر نمود. سپس ناول نامSuse را به OpenSUSE تغییر داد و آن را به صورت کاملاً آزاد در اختیار همه قرار داد. اکنون OpenSUSE انتخاب اول کاربران حرفه ای برای استفاده های شخصی است.
دسکتاپ پیش فرض آن KDE است و از برنامه نصاب بسیار قدرتمندی بهره می برد. پایداری، ظاهر چشمگیر، گرافیک قوی، امنیت، تنظیمات پیشرفته از ویژگی هایی است که کاربران OpenSUSE از آن یاد خواهندکرد
FEDORA
یکی از معروف ترین نسخه های گنو/لینوکس است که توسط یکی از بزرگترین شرکت های دنیای لینوکس یعنی RedHat پشتیبانی می شود. این توزیع بسیار قدرتمند دارای کاربران بسیار زیادی است و در دو نسخه دسکتاپ و سرور عرضه می شود.
آپدیت های پیاپی،پشتیبانی مناسب، نصب آسان، تنظیمات پیشرفته، پیکیج های نرم افزاری زیاد، فدورا را به یکی از انتخاب های اصلی کاربران گنو/لینوکس تبدیل نموده است.
به علت پشتیبانی مناسب RedHat از این توزیع، شرکت های بسیار زیادی فدورا را به عنوان سیستم عامل خود انتخاب کرده اند و از آن برای کارهای مختلف خود بهره می برند. امنیت، پایداری و کارایی فدورا زبان زد بسیاری از کاربران لینوکس است.
PARSIX
هر چند این توزیع جزو توزیع های معروف دنیا نیست امّا ارق ملّی باعث شد این لینوکس را نیز معرفی کنم. پارسیکس یک توزیع بسیار انعطا ف پذیر، مناسب، پایدار و ایرانی برای سیستم های دسکتاپ است که به صورت دیسک زنده یا Live CD منتشر می شود اما قابلیت نصب روی هارددیسک را نیز داراست.
این توزیع برگرفته شده از توزیع KANOTIX و مبتنی بر Debian است دسکتاپ آن به صورت پیش فرض GNOME است و نرم افزارهای پیش فرض فارسی همچون دیکشنری xFarDic و فونت های فارسی پروژه FPF در این توزیع در دسترس اند.
همچنین در پارسیکس به صورت پیش فرض از فارسی نویسی پشتیبانی می شود و شما می توانید همانند ویندوز با فشردن همزمان دکمه های Alt+Shift میان زبان فارسی و انگلیسی سوئیچ کنید. پارسیکس یکی از مناسب ترین توزیع ها برای شروع یادگیری لینوکس در میان فارسی زبانان است. البته در نظر داشته باشید که پارسیکس میتواند جایگزین مناسبی برای سیستم عامل ویندوز باشد و می توانید از آن به عنوان یک سیستم عامل مستقل استفاده نمایید.
درآخر :
به جرات میتوان گفت لینوکس سیستم عاملی همه منظوره است،چه برای سرورها و چه برای کامپیوترهای خانگی و کاربران عادی تعداد برنام ههای لینوکس از ویندوز بیشتر است و از نظر کیفی نیز کمتر از آن نیست، نصب برنامه ها در زمانی که اینترنت در دسترس شما باشد، حتی از نصب برنامه های ویندوزآسان تر است.
لینوکس در زمینه ی مالتی مدیا نیز بسیار مجهز است و این تصور که با آن نمی توان آهنگ گوش داد یا فیلم تماشا کرد کاملاً غلط است. حتی برای لینوکس بازی های رایانه ای بسیار زیبایی ساخته شده است. جالب است بدانید3 playstation قابلیت نصب لینوکس را دارد، یعنی شرکت بسیار معتبر سونی نیز به لینوکس اعتقاد پیدا کرده و یکی از بهترین محصولاتش را به لینوکس مجهزکرده است.
پیشنهاد می شود که اگر برای اولین بار قصد نصب لینوکس درکامپیوتر خود را دارید این کار را در نرم افزار های VirtualPC یاVMWare انجام دهید تا در صورت ناآگاهی از مراحل نصب، به اطلاعات موجود در هارددیسک شما آسیبی وارد نشود.
در پایان باید گفت در صورتی که گنو/ لینوکس را یاد بگیرید، مهم نیست از چه توزیعی استفاده کنید. چون همه آنها ذاتا شبیه هم هستند و تمام اموری که در یک توزیع انجام می دهید، در توزیع دیگر نیز قابل انجام خواهد بود.

دوره های آموزش لینوکس عبارتند از  آموزش RHCE که در ادامه توضیحاتی کاملی برای هر از آنها آورده شده است همچنین در ادامه مقاله مطالبی در ارتباط با سیسکو سیستمز و همچنین دوره های آموزش سیسکو نیز وجود دارد که برای آشنایی شما با این دوره ها و مدارک آن می باشد.

دوره آموزش لینوکس

دوره RHCSA

در این دوره از آموزش RHCSA افراد با نصب ، پیکربندی و را ه اندازی سیستم عامل ردهت آشنا می شوند. این دوره شما را قادر می سازد تا بتوانید کاربران ، هارد دیسک ، سیستمهای Sharing و نرم افزارها را بصورت کامل مدیریت و نگهداری نمایید.

دوره RHCE

در این دوره از آموزش RHCE این مدرک جزء با ارزشترین مدارک بین الملی IT می باشد و در آن افراد با نصب و پیکر بندی سرویس های رایج از قبیل Apache ، DNS ، Mail ، Squid و .. بصورت کامل آشنا می شوند. آزمون این مدرک بصورت عملی می باشد.

دوره RHCVA

در این دوره از آموزش RHCVA مجازی سازی به افراد امکان استفاده بهینه از منابع سخت افزاری یک شبکه را می دهد. شما با استفاده از این ویژگی می توانید چندین سرور را بر روی یک سرور فیزیکی داشته باشید. این دوره به افراد امکان مدیریت شبکه های مجازی بر اساس سیستم عامل Red hat را می دهد.

دوره RHCSS

در این دوره از آموزش RHCSS با توجه به حساس بدون مبحث امنیت در صنعت سورس یکی از دوره های که بصورت آکادمیک و طبقه بندی شده به این مقوله می پردازد دوره RHCSS می باشد. در این دوره افراد پیکربندی SELinux ، یکپارچه سازی احراز هویت و ایجاد امنیت بر روی سرویس های مختلف را بصورت کامل فرا می گیرند.

دوره ها و مدارک بین المللی لینوکس:

مدرک RHCSA:Red Hat Certified System Administrator

در ایـن دوره افـراد بـا نصب ، پیکـربنـدی و راه انـدازی سیستم عامـل ردهت آشنا می شونـد. ایـن دوره افراد را قـادر می سـازد تـا بتواننـد کاربـران ، هـارد دیسک ، سیستم های Sharing و نـرم افزارها را بـه صورت کامـل مدیریـت و نـگهداری نماینـد.

مدرک RHCE:Red Hat Certified Engineer

ایـن مـدرک جـزء بـا ارزشتـریـن مدارک بیـن الملـی IT می باشد و در آن افـراد بـا نصب و پیکـر بندی سرویـس های رایـج از قبیل Apache , Mail , Squid , DNS و ... بصورت کامل آشنـا می شونـد.

مدرک RHCSS: Red Hat Certified Security Specialist Training

یکـی از دوره هایـی کـه بـه صورت آکـادمیـک و طبقـه بنـدی شـده به مقولـه امنیـت می پـردازد دوره RHCSS می باشد. در ایـن دوره افـراد پیـکربنـدی SELinux ، یـکپـارچـه سـازی احـراز هویـت و ایجـاد امنیـت بـر روی سرویـس های مختلف را بصورت کامل فرا می گیرنـد.

مدرک RHCVA: Red Hat Certified Virtualization Administrator

مجازی سازی به افراد امکان استفاده بهینه از منابع سخت افزاری یک شبکه را می دهد .شما با استفاده از این ویژگی می توانید چندین سرور را بر روی یک سرور فیزیکی داشته باشید. این دوره به افراد امکان مدیریت شبکه های مجازی بر اساس سیستم عامل Redhat را می دهد.

آشنایی با سیسکو سیستمز و معرفی دوره های آموزش سیسکو


تاریخچه شرکت

لن بزاک و سندی لرنر (دارای مدرک لیسانس از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، فوق لیسانس اقتصادسنجی از دانشگاه کلرمونت و فوق لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد)، زوجی که در بخش کامپیوتر دانشگاه استنفورد کار می‌کردند، Cisco را در سال ۱۹۸۴ تأسیس کردند. بزاک نرم‌افزار روترهای چند پروتکل را که توسط ویلیام یاگر(یک کارمند دیگر که کارش را سالها قبل از بزاک شروع کرده بود) نوشته شده بود تکمیل کرد.

با وجود اینکه Cisco اولین شرکتی نبود که Router(رهیاب) طراحی و تولید می‌کرد، اولین شرکتی بود که یک Router چند پروتکل موفق تولید می‌کرد که اجازهٔ ارتباط بین پروتکل‌های مختلف شبکه را می‌دهد. از زمانی که پروتکل اینترنت (IP) به یک استاندارد تبدیل شد، اهمیت Routerهای چند پروتکل کاهش یافت. امروزه بزرگ‌ترین روترهای Cisco طراحی شده‌اند تا بسته‌های IP و فریمهای MPLS را هدایت کنند. در ۱۹۹۰، شرکت به سهامی عام تبدیل شد و سهام آن در بازار بورس نزدک عرضه شد. بزاک و لرنر با ۱۷۰ میلیون دلار از شرکت خارج شدند و بعد از مدتی جدا شدند. زمان انفجار اینترنت در ۱۹۹۹، Cisco شرکت Cerent واقع در کالیفرنیا را با قیمت ۷ میلیارد دلار خریداری کرد. این شرکت گرانترین خرید Cisco در آن زمان بود. تنها خرید گرانتر مربوط به ساینتیفیک آتلانتا می‌باشد.

در اواخر مارس ۲۰۰۰، در اوج رشد دات کام، Cisco با ارزش مالی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار ارزشمندترین شرکت دنیا بود. در سال ۲۰۰۷ نیز با ارزشی بالغ بر ۱۶۵ میلیارد دلار همچنان یکی از ارزشمندترین شرکت‌ها بود.

با خرید شرکت‌های دیگر، توسعهٔ داخلی و همکاری با دیگر شرکت‌ها، Cisco به بازار بسیاری از قطعات دیگر شبکه (غیر از Router) راه پیدا کرده‌است، مانند Ethernet Switching، دسترسی از راه دور، Routerهای شعبه‌ای، شبکهٔ خودپردازهای بانک‌ها، امنیت، fire wall، تلفن اینترنتی و غیره. در ۲۰۰۳، Cisco شرکت محبوب LinkSys تولید کنندهٔ سخت‌افزار شبکه کامپیوتر را خریداری کرد و آن را در صدر تولید کننده‌های قطعات مربوط به کاربران عادی گذاشت.

«شرکت سیسکو سیستمز» (Cisco Systems) شرکت آمریکایی تولیدکنندهٔ تجهیزات شبکه (Network) است که مرکز آن در شهر سن‌خوزه، کالیفرنیا در ناحیه معروف به سیلیکان ولی در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این شرکت محصولات مربوط به شبکه و ارتباطات را طراحی می‌کند و با سه نام تجاری مختلف سیسکو، لینکسیس و ساینتیفیک آتلانتا به فروش می‌رساند. در ابتدا، سیسکو فقط روترهای چند پروتکل تولید می‌کرد ولی امروز محصولات سیسکو را در همه جا از اتاق نشیمن گرفته تا شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شبکه می‌توان پیدا کرد. دید سیسکو این است «تغییر روش زندگی، کار، بازی و آموزش».

شرکت سیسکو هم اکنون با ۵۱۴۸۰ کارمند دارای بازده ۲۸٫۴۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ و سود خالص ۵٫۵۸ میلیارد دلار می‌باشد. شعار فعلی سیسکو این است: «به شبکه انسان خوش آمدید». شرکت سیسکو در سال ۲۰۰۳ موفق به دریافت جایزه ریاست جمهوری ران براون برای کیفیت عالی در روابط کارمندان و جامعه گردید. معاون ارشد شرکت سیسکو یک ایرانی‌تبار به نام محسن معظمی است.

دوره های آموزش سیسکو

سیسکو در ۱۵۰ کشور دنیا مرکزهای آموزشی به منظور تعلیم افراد برای طراحی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری تأسیس کرده‌است. سیسکو مدارکی را برای متخصصین در زمینه‌های مختلف شبکه ارائه می‌کند. که شامل این مدارک می‌شود:

CCIE - Cico Certified Internetwork Expert (متخصص شبکه بندی سیسکو)
CCNP - Cisco Certified Network Professional (حرفه‌ای شبکه سیسکو)
CCDP - Cisco Certified Design Professional (حرفه‌ای طراحی سیسکو)
CCIP - Cisco Certified Internetwork Professional (حرفه‌ای شبکه بندی سیسکو)
CCSP - Cisco Certified Security Professional (حرفه‌ای امنیت سیسکو)
CCVP - Cisco Certified Voice Professional (حرفه‌ای تلفن اینترنتی سیسکو)
CCDA - Cisco Certified Design Associate (همکار طراحی سیسکو)
CCNA - Cisco Certified Network Associate (همکار شبکه سیسکو)
CCSI - Cisco Certified Systems Instructor (آموزش دهنده سیستم‌های سیسکو)
تا چندی پیش مدرک CCIE پیشرفته‌ترین و بالاترین مدرک ارایه شده توسط سیسکو در زمینه شبکه‌های کامپیوتری بود. در هرم تحصیلی ارایه شده توسط شرکت سیسکو، در قاعده هرم مدرک CCNA به عنوان مدرک ورود به چرخه تحصیلی و کسب علوم شبکه‌ای قرار گرفته و عنوان نصب و پشتیبانی ادوات شبکه‌ای سیسکو را به خود اختصاص داده‌است. در همین سطح مدرک CCDA که ویژه طراحی مقدماتی شبکه‌های سیسکو می‌باشد نیز وجود دارد. در یک سطح بالاتر سه مدرک CCNP، CCDP و CCIP لایه میانی این هرم را تشکیل داده و عنوان مدیریت شبکه‌های پیشرفته و پیچیده سیسکو را به خود اختصاص داده‌اند و بالاخره این‌که مدرک CCIE با قرار گرفتن در سطح متخصص، به عنوان طراح اصلی و مدیریت رده بالای شبکه‌های سیسکو شناخته می‌شود.

مدرک CCAr

Cisco Certified Architect عنوان مدرک جدیدی است که به تازگی در راس هرم تحصیلی سیسکو قرار گرفته‌است، پیشنیاز کسب این مدرک، CCDE است، CCA معادل دکترای تخصصی شبکه در گرایش طراحی شبکه محسوب می‌شود.

ریشه نام سیسکو سیستمز

لوگوی سیسکو سیستمز تا سال ۲۰۰۶
اسم «سیسکو» مخفف سانفرانسیسکو است. با توجه به اظهارات جان مرگریج، کارمند ۳۴ ساله و مدیر پیشین شرکت، موسسان شرکت زمانی که داشتند به سمت ساکرامنتو رانندگی می‌کردند تا شرکت را به ثبت برسانند، با تصویر پل گلدن گیت در نور آفتاب مواجه می‌شوند و اسم و نماد شرکت را بر این اساس انتخاب می‌کنند. نماد شرکت منعکس کننده اصلیت سان فرانسیسکویی آن است، که نشان دهنده پل گلدن گیت است که به سبک خاصی طراحی شده‌است. در اکتبر ۲۰۰۶، سیسکو نماد جدید خود را که از نماد قبلی ساده تر و ساخت یافته تر بود به نمایش گذاشت.

مدارکی که شرکت سیسکو بعد از دوره های آموزش سیسکو ارائه میدهد

شرکت Cisco systems یک شرکت آمریکایی تولید کننده ی تجهیزات شبکه است که مرکز آن در شهر سن خوزه در ناحیه ی معروف به دره ی سیلیکونی در ایالت کالیفرنیا جای دارد.

این شرکت محصولات مربوط به شبکه و ارتباطات را طراحی می کند و محصولات خود را با سه نام تجاری سیسکو ،لینک سیس(Linksys ) و ساینتیفیک آتلانتا (Scientific Atlanta ) به فروش می رساند .

در آغاز سیسکو فقط مسیر یاب (Router )های جند پروتکل تولید می کرد. ولی امروز محصولات سیسکو را در همه جا –از اتاق نشیمن گرفته تا شرکت های ارایه دهنده ی خدمات شبکه – می توان پیدا کرد.

شرکت سیسکو هم اکنون با 51480 کارمند دارای بازده 28/48 میلیارد دلار در سال 2006 و سود خالص 5/58 میلیارد دلار است .

این شرکت در سال 2003 موفق به دریافت جایزه ی ریاست جمهوری ران براون برای کیفیت مالی در روابط کارمندان و جامعه گردید.

معاون ارشد شرکت سیسکو یک ایرانی تبار به نام محسن معظمی است . "لن بزاک" و "سندی لرنر"(دارای مدرک لیسانس از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا ،فوق لیسانس اقتصاد سنجی از دانشگاه کلرمونت و فوق لیسانس

علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد).زوجی که در بخش کامپیوتر دانشگاه استنفورد کار می کردند ،سیسکو را در سال 1984 تاسیس کردند.

شرکت سیسکو مدارک گونانونی را در سطوح و شاخه های متفاوتی ارایه می کند. هر کدام از مدارک سیسکو حوزه خاصی از مفاهیم شبکه ای را تحت پوشش می دهد. سیسکو برای معرفی بهتر سطوح مدارک خود هرم

هایی را تاسیس کرده است که در راس هر یک از آنها بالاترین مدرک و در قاعده ی هرم مدرک ورودی شرکت بیان شده است .سیسکو و مدارک آن بر پایه ی استاندارد های عالی و بین المللی بنا نهاده شده و بنابراین اخذ

هر یک از مدارک سیسکو چه برای متخصصان و مدیران شبکه و چه برای شرکت ها و سازمان هایی که قصد استخدام افراد متخصص را دارند ، ارزشمند است . سیسکو به منظور تعلیم افراد برای طراحی و نگهداری شبکه

های کامپیوتری در 150 کشور جهان مراکز آموزشی برپا کرده است .مدارک شرکت سیسکو در سه سطح به دانشجویان عرضه می گردد و گذراندن هر سطح پیش نیاز تحصیل در سطوح بالاتر سطح است.

مدارک سطح همکار (Associate )

نخستن گام در شبکه های سیسکو با این سطح برداشته می شود . همچنین در این سطح یک مدرک موقت ، به نام مدرک CCNET . برای کسانی که با مشاغل ساده تر ارتباط دارند فدر نظر گرفته شده است . مدارک

سطح همکار در حقیقت آغاز کار با شبکه است و دانشجویان این دوره ها در حقیقت کار آموز به شمار می آیند.

مدارک حرفه ای (Professional )

این سطح از مدارک ،مدارک تکمیلی شرکت سیسکو است و دارنده ی این مدارک در رده نیروهای متبحر و ماهر به شمار می آید .

مدارک تخصصی(Expert )

دستیابی به این سطح از مدارک شرکت سیسکو بالاترین مرحله برای متخصصین و افراد حرفه ای در شبکه است و افراد پس از اخذ گواهی نامه به عنوان متخصص و استاد شناخته می شوند .

مدرک CCNA

CCNA مخفف کلمه Cisco Certified Network Associate است و دارنده آن را شرکت سیسکو به‌عنوان همکار شبکه قبول دارد! این مدرک به کسانی تعلق می‌گیرد که پس از گذراندن آن توانائی نصب و راه اندازی و خطایابی

صد Node در شبکه را داشته باشند. همچنین طی گذراندن این مدرک فرد مورد نظر با پروتکلهای پایه شبکه مثل IP - IPX - VLAN - GRP آشنائی پیدا می‌کنند .

مدرک CCNP

CCNP مخفف Cisco Certified Network Professional است که معمولا افراد پس از گذراندن CCNA اقدام به گذراندن این دوره می‌نمایند . تفاوت اصلی این مدرک با CCNA در این است که فرد پس از گذراندن این دوره توانائی

شبکه‌بندی بین Nodeهای بیشتری ( از 100 نود تا 500 نود ) و افزوده شدن تعداد بیشتری پروتکلهای شبکه نظیر PPP ,PSTN, DDR,X25, Isl, Isdn ,Frame realy ,IP, IGRP Appletalk, RIP,IP RIP , Vlsm , BGP , 802.10 ,

OSPF , IGRP IPX را دارد.

مدرک CCNP را افرادی می­توانند اخذ کنند که دارای مدرک CCNA یا CCDA باشند.

برای اخذ مدرک CCNP آزمون­های زیر باید با موفقیت پشت سر گذاشته شوند:

642-801 (BSCI) Building Scalable Cisco Internetworks
642-811 (BCMSN) Building Cisco Multilayer Switched Networks
642-821 (BCRAN) Building Cisco Remote Access Networks
642-831 (CIT) Cisco Internetwork Troubleshooting
Or
642-891 Composite (BSCI) Building Scalable Cisco Internetworks and (BCMSN) Building Cisco Multilayer Switched Networks
642-821 (BCRAN) Building Cisco Remote Access Networks
642-831 (CIT) Cisco Internetwork Troubleshooting

مدرک CCDA

یکی دیگر از مدارک سیسکو مدرک CCDA یا Cicso Certified Design Associate است. این مدرک بیشترین توجه خود را روی طراحی و مهندسی شبکه معطوف نموده است.

مدرک CCDP

مدرک CCDP یا Cicso Certified Design Professional یعنی طراح حرفه‌ای شبکه مورد تائید سیسکو.

مدرک CCIE

یکی از مدارک سیسکو CCIE یا Cisco Certified Internetwork Expert می باشد .

مدرک CCIP

شرکت Cisco جدیدا اقدام به برگزاری دوره CCIP نموده است که در آن بصورت محض روی مباحث IP , DSL پرداخته می‌شود .